وبلاگ علمی-اطلاع رسانی --- برای یافتن مطلب مورد نظر از امکان جستجوی وبلاگ استفاده نمایید.

 گروهی از محققان از کشفی خبر داده اند که قوانین شناخته شده فیزیک را نقض می کند.

پژوهشگران موسسه اروپایی تحقیقات هسته ای - سرن - در ژنو، سوئیس، که از پیشرفته ترین مراکز تحقیقات فیزیک ذرات بنیادی در جهان است، گفتند که در جریان آزمایش هایی که در این مرکز صورت گرفته کشف شده است که ذرات بنیادی "نوترینو" با سرعتی بیش از سرعت نور حرکت کرده اند!!

برای مطالعه ادامه مطلب بر روی لینک ادامه مطلب کلیک نمایید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه دوم مهر 1390ساعت 12:41  توسط محمد میرزایی | 

ضد ماده از این پس دیگر در قلمرو علوم تخیلی قرار نخواهد گرفت زیرا دانشمندان اکنون می دانند چگونه این همتای غریب و گریزان ماده را به دام انداخته و محبوس کنند. 
محققان مرکز تحقیقات اتمی اروپا - سرن - طی گزارشی که در نشریه نیچر منتشر کرده اند اعلام کردند چگونه توانسته اند 38 اتم ضد هیدروژن که ساده ترین نوع ضد ماده به شمار می رود را به دام انداخته و آن را برای دو دهم ثانیه حفظ کنند.

برای مطالعه ادامه مطلب بر روی لینک ادامه مطلب کلیک نمایید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه بیست و نهم آبان 1389ساعت 13:2  توسط محمد میرزایی | 

برخورد دهنده بزرگ LHC در مرز میان سوئیس و فرانسه سرانجام پس از 25 سال تلاش دانشمندان آغاز به کار کرد و پروتونها با انرژی 7 هزار میلیارد الکتروولت را در یک تونل 27 کیلومتری به حرکت در آورد.

برای مطالعه ادامه مطلب بر روی لینک ادامه مطلب کلیک نمایید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه چهاردهم فروردین 1389ساعت 19:20  توسط محمد میرزایی | 
اينكه اجسام جرم خود را از كجا به دست مي‌آورند يكي از عميق‌ترين اسرار طبيعت است. اكنون يك گروه از محققان فرضيه اي پيشنهاد كرده‌اند كه بر مبناي آن جرم محصول تعامل ميان ماده و خلا كوانتومي در كيهان است

 اين نظريه در گذشته براي توضيح جرم حالت سكون مورد استفاده قرار گرفته بود. مقصود از جرم حالت سكون خاصيت مقاومت اجسام در مقابل تغيير سرعت (شتاب) است .

برای مشاهده ادامه این مطلب بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم اسفند 1386ساعت 3:28  توسط محمد میرزایی | 

اصول کار بتاترون براین مبناست که الکترون ها در یک میدان مغناطیسی متغیر در یک مدار دایره ای شتاب پیدا می کنند.
تیوب شتاب دهنده به صورت یک فندق تو خالی می باشد که بین دوقطب یک مگنت متناوب واقع است. در لحظه شروع جریان متغیر یک پالس الکترونی به داخل محفظه خلاء، به وسیله تزریق کننده الکترونی تزریق می شود.
با افزایش میدان مغناطیسی، الکترون ها شتاب پیدا نموده و اطراف محفظه حرکت نموده و سرعت آنها افزایش می یابد...

 برای مشاهده ادامه این مطلب بر روی ادامه مطلب کلیک کنید .ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه هفدهم تیر 1386ساعت 2:13  توسط محمد میرزایی | 

شايد به زودى تصور متداول درباره الماس ها، به كلى دگرگون شود. الماس هايى كه به خاطر زيبايى، كمياب بودن و زمان طولانى توليدشان ارزش فوق العاده اى داشتند، امروزه در آزمايشگاه و در مدت زمانى حدود يك ساعت به وجود مى آيند. اينكه اين دگرگونى چه تاثيرى در صنعت جواهرسازى يا قيمت الماس هاى طبيعى در بازار خواهد داشت هنوز در پرده اى از ابهام است. اما درباره نقش اين الماس هاى آزمايشگاهى در تكنولوژى، شايعه هايى برخاسته از مجامع علمى به گوش مى رسد.

                                                                 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه ششم تیر 1386ساعت 0:39  توسط محمد میرزایی | 
نيروى برهمكنش قوى كه اغلب به آن برهمكنش رنگى نيز مى گويند يكى از چهار نيروى بنيادين طبيعت است. اين نيرو بين كوارك ها كه ذرات بنيادى سازنده پروتون ها، نوترون ها و نوكلئون ها هستند عمل مى كند. ديويد گراس، ديويد پوليتزر و فرانك ويلچك خاصيتى از نيروى برهمكنش قوى را كشف كردند كه به كمك آن مى توان توضيح داد به چه علت رفتار كوارك ها تنها در انرژى هاى بسيار زياد مانند رفتار ذرات آزاد است. (در حالى كه بقيه ذرات بنيادى در انرژى هاى معمول نيز چنين رفتارى را از خود بروز مى دهند. به عبارت ديگر كوارك ها در انرژى هاى پايين هميشه در دل ذرات كه از دو يا سه كوارك ساخته شده اند محبوس هستند. آنها در انرژى هاى پايين هميشه به صورت تركيب شده با كوارك هاى ديگر ديده مى شوند....

برای مشاهده ادامه این مطلب بر روی ادامه مطلب کلیک کنید .
 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه هفدهم خرداد 1386ساعت 1:32  توسط محمد میرزایی | 
احتمالا از دبيرستان به ياد داريد كه مواد اطراف ما از الكترون ، پروتون و نوترون تشكيل شده اند. در نگاه اول اين حرف درست است : اتمهايي كه مواد اطراف ما را تشكيل داده اند ، نه فقط روي زمين ؛ بلكه در ديگر نقاط عالم از يك هسته تشكيل شده اند كه تعداد مشخصي الكترون در مناطق بخصوصي حول آن مي چرخند...

برای مشاهده ادامه این مطلب بر روی ادامه مطلب کلیک کنید .ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه هفدهم خرداد 1386ساعت 1:24  توسط محمد میرزایی | 
امروزه مدت زيادي نگذشته كه ثابت شده تمامي مواد از مولكول ها، مولكول ها هم از اتم ها، اتم ها از هسته ها و الكترون ها و هسته ها از پروتون ها و نوترون ها تشكيل شده اند اما پروتون ها و نوترون ها والكترون ها از چه چيزي تركيب يافته اند؟ اين ذزات ، ذرات بنيادي يعني ذرات غير قابل تجزيه نام دارند. با فرض اينكه تجزيه بيشتر آنها باعث مي شود كه به ذرات ديگري تبديل شود...

برای مشاهده ادامه این مطلب بر روی ادامه مطلب کلیک کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه بیست و هشتم اردیبهشت 1386ساعت 0:49  توسط محمد میرزایی | 

آلوارو دی روجولا (Alvaro de Rújula) فیزیک دان تئوریکی در سرن (CERN) در مورد درک طبیعت واقعی "خلا" چنین میگوید:
خلا خالی نیست. بین "خلا" و "هیچ" تفاوت وجود دارد. حیرت آور اینست که از همه ی چیزهای شناخته شده، خلا از همه کمتر درک شده است.
از دیدگاه کیهان شناسی خلا دارای چگالی انرژی میباشد که به آن انرژی تاریک (Dark Energy) یا ثابت کیهان شناسی میگویند و این همان عامل انبساط شتابدار جهان میباشد.
از دیدگاه فیزیک ذرات، در خلا میدان هیگز (Higgs Field) وجود دارد. در مدل استاندارد فیزیک ذرات (که بیش از 30 سال است که دنیای زیر اتمی را با موفقیت ترسیم کرده است) جرم همه ی ذرات توسط برهمکنش آنها با این میدان هیگز بوجود میآید.
آشکارسازی میدان هیگز میبایست که از طریق ذره ای که به نام بوزون هیگز شناخته شده است انجام پذیرد. آشکارسازی این ذره (که تنها ذره ای است که در مدل استاندارد هنوز به طور آزمایشگاهی مشاهده نشده است) از چالش های بزرگ امروز فیزیک ذرات است.

دانشمندان امیدوارند که با استفاده از شتابدهنده LHC در CERN بتوانند این ذره را آشکارسازی نمایند. شتابدهنده LHC بزرگترین شتابدهنده ذرات در جهان میباشد که پروتون ها را با انرژی 16 ترا الکترون ولت (16 به توان 12 الکترون ولت) به پروتون های دیگر میکوبد تا دریایی از ذرات جدید را خلق کند و یکی از آنها هم هیگز است.

منبع

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1386ساعت 15:36  توسط محمد میرزایی | 
نوترينوها به سه طعم متفاوتند. نوترينوي الكتروني، موؤوني و تآوني، اما مي توان از تركيب اينها هم نوترينو بوجود آورد! (كه اين باعث وجود نوسانات نوترينو از يك حالت به ديگري مي شود.) ...

برای مشاهده ادامه این مطلب بر روی ادامه مطلب کلیک کنیدادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه نهم اردیبهشت 1386ساعت 22:46  توسط محمد میرزایی | 
امروزه مدت زيادي نگذشته كه ثابت شده تمامي مواد از مولكول ها، مولكول ها هم از اتم ها، اتم ها از هسته ها و الكترون ها و هسته ها از پروتون ها و نوترون ها تشكيل شده اند اما پروتون ها و نوترون ها والكترون ها از چه چيزي تركيب يافته اند؟ اين ذزات ، ذرات بنيادي يعني ذرات غير قابل تجزيه نام دارند. با فرض اينكه تجزيه بيشتر آنها باعث مي شود كه به ذرات ديگري تبديل شود....

برای مشاهده ادامه این مطلب بر روی ادامه مطلب کلیک کنید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه هفتم اردیبهشت 1386ساعت 18:12  توسط محمد میرزایی | 
كشف ذرات زيراتمي جديد باعث سردرگمي دانشمندان شده است. اين ذرات عجيب و ناشناخته تئوري پردازان را واداشته است تا در نظريات خود در مورد نيروهاي قوي كه ذرات زيراتمي را در اتم ها كنار يكديگر نگه مي دارد، تجديدنظر كنند.

 برای مشاهده ادامه این مطلب بر روی ادامه مطلب کلیک کنید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه سی ام فروردین 1386ساعت 11:51  توسط محمد میرزایی | 
دانشمندانى كه در حوزه نوظهور اسپين ترونيكس تحقيق مى كنند با اين مشكل مواجه هستند كه اسپين الكترون ها در اثر تاثير ميدان هاى مغناطيسمى ذرات نزديك، ضعيف مى شود....

 برای مشاهده ادامه این مطلب بر روی ادامه مطلب کلیک کنید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه هجدهم فروردین 1386ساعت 0:50  توسط محمد میرزایی | 
ستاد ويژه توسعه فناورى نانو: اين تراشه اولين بار توسط محققان دانشگاه ميشيگان؛ «كريستوفر مونرو» و همكارانش ساخته شد.....

برای مشاهده ادامه این مطلب بر روی ادامه مطلب کلیک کنید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه پانزدهم فروردین 1386ساعت 16:14  توسط محمد میرزایی | 
در این مقاله انواع ذرات زیراتمی (Subatomic Particles) را به طور مختصر معرفی می کنیم.
هادرون – باریون – بوزون – فرمیون – لپتون – بوزون های شاخص – گلوئن – نوترینوها – موئون – مزون – کوارک – پیون و ....

برای مشاهده ادامه این مطلب بر روی ادامه مطلب کلیک کنید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه پانزدهم فروردین 1386ساعت 16:4  توسط محمد میرزایی | 
قبل از كشف كوارك توسط موراي ژل مان تصور مي‌شد كه پروتونها و نوترونها مانند الكترونها غيرقابل‌تقسيم هستند، ولي اكنون مي‌دانيم نوكلئونها (پروتونها و نوترونها) تجزيه‌پذير بوده و از ذرات كوچكتري به نام كوارك تشكيل شده‌اند.
برای مشاهده ادامه این مطلب بر روی ادامه مطلب کلیک کنید

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم فروردین 1386ساعت 22:14  توسط محمد میرزایی | 
سرن(CERN) بزرگترین مجموعه آزمایشگاهی دنیا در زمینه فیزیک ذرات بنیادی و فیزیک هسته ای است.این مجموعه عظیم و منحصر بفرد در حاشیه شهر ژنو سوئیس در شهر میرین و در مرز مشترک فرانسه و سوئیس واقع شده است...


برای مشاهده ادامه این مطلب بر روی ادامه مطلب کلیک کنید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم فروردین 1386ساعت 21:22  توسط محمد میرزایی | 
آشکارسازی ذرات عبارتست از فرآیندی که در آن خصوصیاتی مانند جرم ، انرژی ، بار الکتریکی ، مسیر حرکت و ... و در مجموع نوع یک ذره حامل انرژی که در واکنش‌های هسته‌ای بوجود می‌آید، توسط دستگاهی (اغلب آشکارساز) تعیین می‌شود.


برای مشاهده ادامه این مطلب بر روی ادامه مطلب کلیک کنید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه هفدهم اسفند 1385ساعت 23:25  توسط محمد میرزایی | 
با توجه به دستاورد هاي جديد، فيزيكدانان ذرات بنيادي، با اطمينان بيش تري مدعي هستند كه ماخو ها نمي توانند 90% جرم عالم را تشكيل دهند. براي همين مصرانه در جستجوي ويمپ ها هستند. اين ذرات بسيار كوچكتر از اتم، اما داراي جرم اند. با ماده ي باريوني برهم كنش نمي‌كنند و حتي به راحتي از ميان آن عبور مي‌كنند. از آن جا كه جرم اين ذارت بسيار كم است، تعداد زيادي از آنها لازم است تا بتوانند اين مقدار عظيم ماده ي تاريك را تامين كنند. بهترين نامزد اين گونه ذرات نوترينو ها هستند كه هر ثانيه ميليارد ها عدد از ان ها از بدن ما و كره ي زمين عبور مي‌كند. آشكارساز هايي كه اخيرا در اعماق معدن هايي در آمريكا و ژاپن جاسازي شده اند، نشان مي‌دهند كه ممكن است نوترينو ها جرم داشته باشند. اين آشكار ساز ها در اعماق زمين و در معادن فلزات كار گذاشته مي‌شوند تا هيچ ذره اي به آنجا راه پيدا نكند. روشي ديگر براي آشمار سازي ويمپ ها سرد كردن يك بلور بزرگ تا اندازه ي صفر مطلق است. در اين شرايط حركت و ارتعاش اتم هاي بلور به حداقل مي‌رسد و اگر در اين حالت يك ويمپ به اتمب برخورد كند، آن را مرتعش مي‌كند و دمايش را بالا مي‌برد. اين گرماي ناچيز ايجاد شده قابل اندازه گيري است. در آزمايش مشابه ديگري از يخ هاي قطبي به جاي بلور سرد استفاده شده است. وجود ماده ي تاريك نه فقط اختلاف در محاسبات جرم كهكشان ها را توضيح مي دهد، بلكه يكي از مشكلات نظريه‌ي مهبانگ را كه سال ها موجب راز كيهان شناسان بود، حل مي‌كند. بنا بر نظريه مهبانگ عالم از گشترش و انبساط نقطه ي بي نهايت كوچكي از انرژي بي نهايت آغاز شده است. سرعت انبساط آن قدر زياد بوده است كه بر گرانش غلبه كرده و به مواد اجازه مي‌دهد كه به صورت كلوخه اي گرد هم آيند و ستارگان و كهكشان ها را تشكيل دهند. انبساط عالم كه توسط ادوين هابل كشف شد، قسمت اول نظريه را تاييد مي‌كند. اما سوال اين است كه چگونه در عالمي كه همه ي مواد در آن يكنواخت پخش شده و گرانش وارد بر همه ي ذارت آن يكسان است، ممكن است ساختار هاي كلوخه اي تشكيل شود. عامل ديگري بايد به گرانش ذارت كمك كرده باشد.

با وجود يافته هاي فراوان معماي ماده ي تاريك هنوز سر به مهر مانده است. طرح هاي بزرگ پژوهشي كه با روش هاي مختلف در جستجوي يافتن هندسه‌ي عالم و آغاز و سرانجام آن هستند.

اگر ماده‌ي تاريك واقعا از ويمپ ها باشد بايد واقعيتي تلخ را بپذيريم. اين كه نه فقط در مركز جهان نيستيم، بلكه از نوع ماده ي اصلي جهان نيز تشكيل نشده ايم.

منبع

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و پنجم بهمن 1385ساعت 22:40  توسط محمد میرزایی | 
اهميت عدد 137 از اين نظر مطرح مي شود كه به صورت زيبايي ثابت هاي الكتروديناميك را به يكديگر ربط مي دهد. اين عدد تعدادي از ثابت هاي اساسي طبيعت را با يكديگر تركيب مي كند.

كه در آن به ترتيب e , c , h , e و از چپ به راست بار الكترون، سرعت نور، ثابت پلانك تقسيم بر دو پي و ثابت گذردهي خلاء است.

در توضيح اين عدد گفته شده كه زيبايي آن در اين است كه همه ي ثابت ها كه در اين رابطه وجود دارند، هركدام بعد خود را دارد، اما اين عدد بي بعد است .

اهميت اين عدد در آن است كه با آن بزرگي كنش الكترومغناطيسي را اندازه مي گيرند. اين عدد 137/1 با تمام اعداد يك فرق مهم دارد و آن اين است كه در الكترومغناطيس كوانتومي بطور شگفت انگيزي نقش ايفا مي كند .

هنگامي كه مي خواهيم يك مرحله ساده را حساب كنيم، مانند هنگاميكه دو الكترون با تبادل يك فوتون از يكديگر دور مي شوند، ما تنها به يك حالت ساده تبادل فوتون نياز داريم - هر گونه فوتون اضافي با ضريبي از 137/1 منظور خواهد شد.

لازم به ذکر است که این ثابت در فیزیک تحت عنوان " ثابت ساختار ریز "  شناخته می شود .


 

+ نوشته شده در  شنبه بیست و یکم بهمن 1385ساعت 16:11  توسط محمد میرزایی | 
کسانی که دنبال اطلاعاتی در مورد نیروگاه های اتمی و چرخه سوخت هسته ای هستن به این کینک مراجه کنن  :

 مقاله دات نت

منبع : مقاله دات نت

+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم بهمن 1385ساعت 16:0  توسط محمد میرزایی | 
 
صفحه نخست
پروفایل مدیر وبلاگ
پست الکترونیک
آرشیو
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ
سلام و درود فراوان بر بازدید کنندگان محترم .

ضمن تشکر از این که هنر فیزیک را برای بازدید انتخاب نمودید
سعی بر آن است که محوریت مطالب وبلاگ، فیزیکی و نجومی باشد اما به جهت ایجاد تنوع و نیز با توجه به گستردگی بازدید کنندگان ، مطالبی از سایر علوم از جمله کامپیوتر ، نانوتکنولوژی ، پزشکی و سلامت ، اینترنت و شبکه ، ریاضیات ، شیمی و . . . نیز بر روی وبلاگ قرار خواهد گرفت.


با تشکر از توجه و انتخاب شما.


مدیریت وبلاگ

: : محمد میرزایی : :

پیوندهای روزانه
فيزيك براي همه
آبهويج نامه
با خدا باش
مليكا
سايت جامع رياضي و فيزيك
انجمن علمی فیزیک دانشگاه پیام نور
وبلاگی برای دانش آموزان
مجله اینترنتی ژورنال
تاریخ ایران
مجله اینترنتی
علم و فناوری
فارس نویس
میزبانی وب
فیزیکدان
فیزیک خورشیدوش
آشپزی
فارس نویس
پروژه های الکترونیکی
انجمن دانشجویان زبان انگلیسی
هولوگرام
دنیای فناوری و اطلاعات
تازه های علم
یک وبگرد
tnt-pic
مقالات عمران
مرجع مقالات آموزشی
women's health
وبلاگ مجله من
فراموب
شیمی برای زندگی
تبادل لینک
صبح رامهرمز
پزشکی
مریم
یک بلاگ ایرانی
پروژه هاي دانشجويي رايگان
ریاضی و زندگی
مجله علمی
جاویدان
اطلاعات دارویی-مقالات پزشکی
فیزیک پیام نور سنندج
قالب وبلاگ
بک لینک
انجمن نجوم تیراسیف بجنورد
"آسمان شب برای همه"
شعرای یمانی
نیمکت(شعر و ادبیات)
دستگاه فشار سنج مچي ديجيتالي
مقالات علمی
In The SKY
آرشیو پیوندهای روزانه
نوشته های پیشین
شهریور 1392
مرداد 1392
مهر 1390
شهریور 1390
مرداد 1390
اردیبهشت 1390
فروردین 1390
اسفند 1389
بهمن 1389
دی 1389
آذر 1389
آبان 1389
مهر 1389
شهریور 1389
مرداد 1389
تیر 1389
خرداد 1389
اردیبهشت 1389
فروردین 1389
اسفند 1388
بهمن 1388
دی 1388
آذر 1388
آبان 1388
مهر 1388
شهریور 1388
مرداد 1388
تیر 1388
خرداد 1388
اردیبهشت 1388
فروردین 1388
اسفند 1387
بهمن 1387
دی 1387
آذر 1387
آبان 1387
آرشيو
آرشیو موضوعی
:: مقالات فیزیک ::
:: مقالات نجومی ::
::کیهان شناسی و اختر فیزیک::
:: اخبار دنیای فیزیک ::
:: اخبار نجوم ( فارسی ) ::
:: اخبار نجوم ( لاتین) ::
:: اخبار - علمی - فناوری ::
:: فلسفه ::
:: ریاضیات ::
:: الکترونیک ::
:: نانو تکنولوژی ::
:: شیمی ::
:: کامپیوتر ::
:: شبکه و اینترنت ::
:: عکس و عکاسی ::
:: جغرافیا ::
:: ايران شناسي ::
:: دینی و مذهبی ::
:: موسیقی ::
:: شعر و ادب ::
:: گوناگون ::
:: عاشقانه ::
:: پزشکی - سلامت ::
:: مشاهیر و دانشمندان ::
:: ورزشی ::
:: آیا می دانید ؟ ::
:: فیزیک ذرات بنیادی ::
:: فیزیک جدید ::
:: فیزیک هسته ای ::
:: مهندسی هسته ای ::
:: فیزیک پزشکی ::
:: کتاب و E-book ::
:: فناوری های نوین ::
:: رشته های مهندسی ::
نویسندگان
محمد میرزایی


پیوندها
:: دانشنامه ستاره شناسی ::
فیزیکدان
سايت جامع مهندسي هسته اي و پرتوپزشكي
شیرازی ها
لیست سایت های دانشگاه های ایران
هولوگرام
Professor Stephen Hawking's website
شبیه ساز منظومه شمسی
ستاد توسعه فناوری نانو
"answers.com"
زمانی برای یخیدن انسان
کتابخانه دیجیتال دانشگاه آزاد اسلامی "IAU digital library "
روانشناسی
تازه فیزیک
European Space Agency (ESA)
ستاره پارسی
پژوهشگاه اطلاعات و مدارک علمی
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM